
Od svakodnevne razonode do doživotne vjernosti!
Bilo da tražite vernog zaštitnika, razigranog saputnika ili nežnog diva, imamo idealno štene koje upravo čeka na vas.

Pomeranac je jedna od najpopularnijih malih pasmina pasa na svijetu. Ovi mali, energični i izuzetno privlačni psi osvajaju srca mnogih ljubitelja životinja svojim karakterističnim izgledom i živahnom ličnošću. Međutim, odabir pravog pomeranca može biti izazovan zadatak, posebno za one koji prvi put postaju vlasnici ove pasmine. U ovom članku, detaljno ćemo istražiti sve aspekte odabira savršenog pomeranca, od razumijevanja karakteristika pasmine do procjene zdravstvenog stanja šteneta i pripreme vašeg doma za novog člana porodice. Bez obzira jeste li iskusan vlasnik pasa ili tek razmišljate o kupovini svog prvog ljubimca, ovaj vodič će vam pružiti sve potrebne informacije kako biste donijeli informisanu odluku i osigurali dugogodišnje zadovoljstvo i sreću s vašim novim krznenim prijateljem.
Pomeranci pripadaju porodici špiceva i njihovo porijeklo seže daleko u prošlost. Ova pasmina dobila je ime po regiji Pomeranija, koja se nekada prostirala na području današnje sjeverne Poljske i Njemačke. Zanimljivo je da su prvobitni pomeranci bili znatno veći psi, težine oko 13-14 kilograma, koji su se koristili za vuču saonica i čuvanje stada. Kroz selektivno uzgajanje tokom 19. vijeka, posebno u Velikoj Britaniji pod pokroviteljstvom kraljice Viktorije, pasmina je postepeno smanjena na današnju veličinu.
Kraljica Viktorija bila je veliki ljubitelj pomeranaca i značajno je doprinijela popularizaciji pasmine. Njena ljubav prema ovim psima inspirirala je mnoge pripadnike britanskog visokog društva da također nabave pomerance, što je dovelo do širenja pasmine širom Evrope i kasnije Amerike. Danas su pomeranci jedni od najprepoznatljivijih i najomiljenijih malih pasa na svijetu, poznati po svojoj raskošnoj dlaci i lisičjem izgledu.
Pomeranci su mali psi kompaktne građe s karakterističnom gustom, pahuljastom dlakom koja formira “kragnu” oko vrata, dajući im prepoznatljiv izgled. Odrasli pomeranci obično teže između 1,5 i 3,5 kilograma, s visinom u ramenima od 18 do 22 centimetra. Uprkos svojoj maloj veličini, oni imaju snažnu i robusnu građu tijela.
Jedna od najupečatljivijih karakteristika pomeranaca je njihova bogata, dvostruka dlaka. Gornji sloj dlake je duži i grublji, dok je donji sloj gust i mek. Ova kombinacija stvara karakterističan “pufasti” izgled koji mnogi ljubitelji pasmine obožavaju. Pomeranci dolaze u širokom spektru boja, uključujući narandžastu, crnu, smeđu, kremastu, bijelu, plavu i kombinacije ovih boja.
Glava pomeranca je mala i lisičja, s malim, uspravnim ušima i izražajnim, bademastim očima koje daju psu inteligentan i znatiželjan izraz. Njihov rep je visoko postavljen i nosi se preko leđa, dodatno naglašavajući njihov ponosni stav.
Uprkos svojoj maloj veličini, pomeranci imaju velike osobnosti. Oni su poznati po svojoj energičnosti, inteligenciji i odvažnosti. Često se kaže da pomeranci ne znaju koliko su mali, jer se ponašaju s samopouzdanjem i hrabrošću koja nadmašuje njihovu fizičku veličinu.
Pomeranci su izuzetno odani svojim vlasnicima i često formiraju snažne veze s jednom osobom, iako mogu biti prijateljski nastrojeni prema cijeloj porodici. Oni su živahni i razigrani, ali također mogu biti nezavisni i ponekad tvrdoglavi. Njihova inteligencija čini ih relativno lakim za treniranje, iako njihova samostalna priroda ponekad može predstavljati izazov.
Ovi psi su također poznati po svojoj budnosti i sklonosti lajanju, što ih čini odličnim “alarmnim” psima koji će vas upozoriti na svaku neobičnu aktivnost. Međutim, ova karakteristika može biti problematična ako živite u stanu ili gusto naseljenom području, pa je rana socijalizacija i trening kontrole lajanja važan aspekt odgoja pomeranca.
Jedan od najvažnijih koraka u odabiru zdravog pomeranca je pronalaženje pouzdanog i etičkog odgajivača. Dobar odgajivač će biti posvećen unapređenju pasmine, a ne samo zaradi.
Kada tražite odgajivača, počnite s preporukama od veterinara, lokalnih klubova ljubitelja pasa ili drugih vlasnika pomeranaca. Provjerite je li odgajivač registriran kod nacionalnog kinološkog saveza i ima li dobru reputaciju. Pouzdani odgajivači će vam dozvoliti da posjetite njihov dom ili odgajivačnicu, upoznate roditelje šteneta (ili barem majku) i vidite uslove u kojima se štenci odgajaju.
Dobar odgajivač će također postaviti mnoga pitanja o vama i vašem životnom stilu, jer žele biti sigurni da njihovi štenci odlaze u dobre domove. Oni bi trebali biti otvoreni za sva vaša pitanja i spremni pružiti informacije o zdravstvenim testovima, vakcinacijama i općem zdravlju štenaca. Također bi trebali ponuditi neki oblik garancije i biti spremni uzeti psa natrag ako iz bilo kojeg razloga ne možete zadržati životinju.
Kada posjećujete leglo štenaca, važno je znati prepoznati znakove zdravog šteneta. Zdravo štene pomeranca trebalo bi biti živahno, znatiželjo i društveno. Izbjegavajte štence koji su pretjerano plašljivi, agresivni ili letargični, jer to mogu biti znakovi zdravstvenih ili bihevioralnih problema.
Fizički, zdravo štene trebalo bi imati čiste oči bez iscjedka, čiste uši bez neugodnog mirisa, vlažan i hladan nos, zdrave desni i zube, te čistu kožu bez crvenila, osipa ili znakova parazita. Dlaka bi trebala biti sjajna i bez ćelavih mjesta. Štene bi trebalo imati dobru tjelesnu građu, bez vidljivih rebara ali također ne pretilo.
Obratite pažnju na način na koji se štene kreće. Trebalo bi hodati i trčati bez vidljivog šepanja ili poteškoća. Također, provjerite kako štene diše – disanje bi trebalo biti tiho i bez napora. Hrkanje, kašljanje ili otežano disanje mogu biti znakovi respiratornih problema.
Kao i sve pasmine pasa, pomeranci su skloni određenim zdravstvenim problemima koje trebate imati na umu prilikom odabira šteneta. Poznavanje ovih potencijalnih problema pomoći će vam da postavite prava pitanja odgajivaču i budete svjesni znakova na koje trebate obratiti pažnju.
Jedan od najčešćih zdravstvenih problema kod pomeranaca je kolaps traheje, stanje u kojem hrskavični prstenovi koji podržavaju dušnik oslabe, uzrokujući djelomično zatvaranje dišnih puteva. Simptomi uključuju hripav kašalj koji zvuči poput “gušenja” ili “honkanja”, posebno kada je pas uzbuđen ili povuče za ogrlicu.
Pomeranci su također skloni problemima sa zubima, uključujući rani gubitak zuba i nakupljanje zubnog kamenca. Redovna dentalna njega je ključna za ovu pasminu. Problemi s koljenom, posebno luksacija patele (iščašenje čašice koljena), također su česti kod malih pasmina poput pomeranca.
Alopecija X, poznata i kao “crna bolest kože” ili “pomeranski sindrom gubitka dlake”, je stanje koje uzrokuje gubitak dlake, prvenstveno na trupu psa, ostavljajući samo dlaku na glavi i nogama. Iako nije bolno ili opasno po život, može značajno utjecati na izgled psa.
Hipoglikemija (nizak šećer u krvi) je još jedan problem koji se često javlja kod vrlo malih pasa, uključujući pomerance. Simptomi uključuju slabost, konfuziju, drhtanje i u teškim slučajevima, gubitak svijesti.
Iako pomeranci dijele mnoge zajedničke karakteristike pasmine, važno je razumjeti da svaki pas ima svoju jedinstvenu osobnost. Neki pomeranci mogu biti više energični i zahtjevni, dok drugi mogu biti mirniji i nezavisniji. Neki mogu biti vrlo društveni i uživati u interakciji s drugim psima i ljudima, dok drugi mogu biti rezervisaniji ili čak teritorijalni.
Kada birate štene, provedite neko vrijeme promatrajući kako se ponaša s braćom i sestrama iz legla. Štene koje je uvijek u centru akcije, inicira igru i dominira nad drugima vjerojatno će izrasti u samopouzdanog, asertivnog psa koji će zahtijevati dosljednost u treningu. S druge strane, štene koje je mirnije, ali i dalje zainteresovano za igru i interakciju, može biti lakše za treniranje i prilagodljivije različitim životnim situacijama.
Također obratite pažnju na to kako štene reaguje na vas. Da li prilazi s povjerenjem? Da li uživa u maženju i rukovanju? Da li se brzo oporavlja ako se uplaši? Ove rane interakcije mogu dati naznake o tome kako će se pas ponašati kada odraste.
Jedan od ključnih faktora u odabiru pravog pomeranca je usklađivanje energije i potreba psa s vašim životnim stilom. Iako su pomeranci generalno prilagodljivi, oni imaju određene potrebe koje morate biti spremni zadovoljiti.
Pomeranci su energični psi koji trebaju redovnu fizičku aktivnost i mentalnu stimulaciju. Oni uživaju u šetnjama, igri i treninzima, ali zbog svoje male veličine, njihove potrebe za vježbanjem mogu se zadovoljiti i u manjem prostoru. Ovo ih čini dobrim izborom za život u stanu, pod uvjetom da im pružite dovoljno prilika za aktivnost i istraživanje.
Razmislite o svom dnevnom rasporedu i koliko vremena možete posvetiti psu. Pomeranci ne vole biti sami dugo vremena i mogu razviti probleme u ponašanju ako se osjećaju zanemareno. Ako radite duge sate ili često putujete, možda ćete trebati razmotriti angažiranje šetača pasa ili osigurati da pas ima društvo tokom dana.
Također razmislite o svojoj porodičnoj situaciji. Pomeranci mogu biti odlični porodični psi, ali zbog svoje male veličine mogu biti osjetljivi na grubo rukovanje, pa nisu uvijek najbolji izbor za porodice s vrlo malom djecom. Oni također mogu biti teritorijalni prema drugim kućnim ljubimcima, posebno većim psima, iako uz pravilnu socijalizaciju mnogi pomeranci mogu naučiti živjeti u harmoniji s drugim životinjama.
Ako imate djecu ili druge kućne ljubimce, važno je pažljivo procijeniti kako će se pomeranac uklopiti u vašu postojeću porodičnu dinamiku. Iako mogu biti odani i privrženi porodični psi, pomeranci imaju određene karakteristike koje treba uzeti u obzir.
Zbog svoje male veličine i ponekad krhke građe, pomeranci mogu biti osjetljivi na grubo rukovanje. Mala djeca koja još nisu naučila kako nježno postupati sa životinjama mogu nenamjerno povrijediti pomeranca, što može dovesti do straha ili čak agresivnog ponašanja kod psa. Ako imate malu djecu, važno je naučiti ih kako pravilno postupati s psom i uvijek nadzirati njihove interakcije.
Što se tiče drugih kućnih ljubimaca, pomeranci mogu biti teritorijalni i ponekad pokazivati dominantno ponašanje, čak i prema mnogo većim psima. Ovo može dovesti do konflikata ako nisu pravilno socijalizovani. Međutim, mnogi pomeranci koji su od rane dobi izloženi drugim životinjama mogu naučiti živjeti u harmoniji s njima.
Ako već imate druge kućne ljubimce, razmislite o tome da dovedete štene na “upoznavanje” prije nego što donesete konačnu odluku. Promatrajte kako štene reaguje na vaše postojeće ljubimce i obrnuto. Također pitajte odgajivača o temperamentu roditelja šteneta i njihovom odnosu prema drugim životinjama, jer se neke osobine mogu naslijediti.
Prije nego što dovedete svog novog pomeranca kući, važno je pripremiti sve potrebne stvari kako bi se vaš novi ljubimac osjećao ugodno i sigurno. Evo liste osnovnih stvari koje ćete trebati:
Krevetić ili kućica: Pomeranci vole imati svoje sigurno mjesto za odmor. Odaberite krevetić odgovarajuće veličine s mekanim jastucima ili kućicu ako vaš pas preferira zatvoreniji prostor.
Posude za hranu i vodu: Odaberite plitke, teže posude koje se neće lako prevrnuti. Keramičke ili posude od nehrđajućeg čelika su dobra opcija jer se lako čiste i dugo traju.
Hrana: Konsultujte se s odgajivačem ili veterinarom o najboljem izboru hrane za vašeg pomeranca. U početku je dobro nastaviti s hranom koju je štene jelo kod odgajivača, a zatim postepeno preći na novu hranu ako želite promjenu.
Ogrlica, povodac i identifikacijska oznaka: Odaberite laganu, ali čvrstu ogrlicu odgovarajuće veličine. Za pomerance se često preporučuju am-ogrlice (harness) umjesto standardnih ogrlica, jer smanjuju pritisak na osjetljivu traheju. Povodac bi trebao biti lagan i dugačak 1,5-2 metra. Ne zaboravite identifikacijsku oznaku s vašim kontakt podacima.
Igračke: Pomeranci su inteligentni i trebaju mentalnu stimulaciju. Nabavite različite vrste igračaka, uključujući one za žvakanje, igračke za povlačenje i interaktivne igračke koje će držati njihov um aktivnim.
Četke i oprema za njegu: Pomeranci imaju gustu dvostruku dlaku koja zahtijeva redovno četkanje. Nabavite četku s čeličnim iglicama, češalj s rijetkim zupcima i možda furminator za razdoblja intenzivnog linjanja.
Sredstva za higijenu: Šampon za pse, četkica za zube i pasta za pse, škare za nokte i možda baby maramice za brzo čišćenje.
Transportni boks: Ovo je važno za sigurno putovanje automobilom i posjete veterinaru.
Priprema vašeg doma za dolazak pomeranca slična je pripremi za ljudsku bebu – morate “puppy-proof” svoj prostor kako biste osigurali sigurnost vašeg novog ljubimca i zaštitili svoje stvari.
Prvo, uklonite sve potencijalno opasne predmete s poda i iz dosega šteneta. To uključuje električne kablove, male predmete koje bi štene moglo progutati, otrovne biljke, hemikalije i lijekove. Pomeranci su mali i mogu se zavući u mnoga mjesta, pa budite temeljiti u svojoj inspekciji.
Razmislite o postavljanju kapija za bebe ili ogradica za štenad kako biste ograničili pristup određenim područjima kuće, posebno dok se štene ne navikne na pravila i rutinu. Ovo je posebno važno ako imate stepenice, jer pad može ozbiljno povrijediti malog pomeranca.
Odredite specifična mjesta za hranjenje, spavanje i obavljanje nužde vašeg psa. Konzistentnost je ključna u treningu šteneta, pa je važno od početka uspostaviti rutinu. Ako planirate koristiti pelene za treniranje, postavite ih na lako dostupno, ali mirno mjesto.
Također, razmislite o tome da zaštitite svoj namještaj i tepihe, posebno tokom razdoblja treniranja. Pomeranci mogu biti skloni žvakanju kada im rastu zubi, pa možda želite koristiti sprejeve s gorkim okusom na predmetima koje ne želite da žvaču.
Pronalaženje pouzdanog veterinara je ključni korak u pripremi za vašeg novog pomeranca. Idealno bi bilo da pronađete veterinara prije nego što dovedete štene kući, tako da možete zakazati prvi pregled unutar nekoliko dana od dolaska.
Tražite veterinara koji ima iskustva s malim pasminama, posebno pomerancima, jer oni imaju specifične zdravstvene potrebe i probleme. Pitajte prijatelje, porodicu ili odgajivača za preporuke, ili potražite recenzije online. Mnogi veterinari nude besplatni inicijalni “upoznavajući” sastanak gdje možete posjetiti kliniku, upoznati osoblje i postaviti pitanja prije nego što donesete odluku.
Kada odaberete veterinara, zakazite prvi pregled za vaše štene što je prije moguće. Tokom ovog pregleda, veterinar će provjeriti opšte zdravlje šteneta, započeti ili nastaviti raspored vakcinacija, testirati na parazite i možda preporučiti mikročipovanje ako to već nije učinjeno. Ovo je takođe prilika da postavite pitanja o prehrani, rasporedu vakcinacija, prevenciji parazita i bilo kojim specifičnim zdravstvenim brigama vezanim za pomerance.
Uspostavite dobar odnos sa svojim veterinarom od početka. Oni će biti vaš partner u brizi za zdravlje vašeg pomeranca tokom cijelog njegovog života, pa je važno da se osjećate ugodno postavljajući pitanja i slijedeći njihove savjete.
Jedna od najprepoznatljivijih karakteristika pomeranaca je njihova raskošna, pufasta dlaka, koja zahtijeva redovnu njegu kako bi ostala zdrava i lijepa. Uspostavljanje dobre rutine četkanja i kupanja od rane dobi pomoći će vašem pomerancu da se navikne na ove procedure i učiniti ih ugodnijim iskustvom za oboje.
Pomerance bi trebalo četkati najmanje 2-3 puta sedmično, a tokom razdoblja intenzivnog linjanja (obično dva puta godišnje) čak i svakodnevno. Koristite četku s čeličnim iglicama za raščešljavanje gornjeg sloja dlake i uklanjanje zapetljanih dijelova, a zatim češalj s rijetkim zupcima za uklanjanje labave dlake iz poddlake. Posebnu pažnju obratite na područja gdje se dlaka lako zapetlja, kao što su iza ušiju, ispod pazuha, oko vrata i na stražnjici.
Što se tiče kupanja, pomerance ne treba kupati prečesto jer to može isušiti njihovu kožu i dlaku. Jednom mjesečno je obično dovoljno, osim ako se pas ne zaprlja. Uvijek koristite šampon formuliran posebno za pse, jer ljudski šamponi mogu biti preoštri za njihovu osjetljivu kožu. Nakon kupanja, temeljito osušite psa fenom na niskoj temperaturi (držeći ga na sigurnoj udaljenosti) ili ručnikom, jer vlažna dlaka može dovesti do problema s kožom.
Osim četkanja i kupanja, redovna njega pomeranca uključuje i čišćenje ušiju, rezanje noktiju, četkanje zuba i čišćenje područja oko očiju. Ove procedure najbolje je započeti dok je pas još štene, koristeći pozitivno pojačanje kako bi se stvorio pozitivan odnos prema njezi.
Pravilna prehrana i odgovarajuća fizička aktivnost ključni su za održavanje zdravlja i dobrobiti vašeg pomeranca. Zbog svoje male veličine i brzog metabolizma, pomeranci imaju specifične prehrambene potrebe koje se razlikuju od većih pasmina.
Pomeranci trebaju visokokvalitetnu hranu formuliranu za male pasmine, koja sadrži odgovarajući omjer proteina, masti, ugljikohidrata, vitamina i minerala. Mnogi vlasnici biraju između komercijalne suhe hrane (kibble), konzervirane vlažne hrane ili sirove prehrane (BARF). Bez obzira na vašu odluku, važno je odabrati hranu koja je prilagođena dobi, veličini i aktivnosti vašeg psa.
Zbog svoje male veličine, pomeranci su skloni hipoglikemiji (niskom šećeru u krvi), pa je važno hraniti ih nekoliko manjih obroka tokom dana umjesto jednog velikog. Štenci bi trebali jesti 3-4 puta dnevno, dok odrasli psi mogu prijeći na 2-3 obroka dnevno. Uvijek osigurajte da svježa voda bude dostupna.
Iako su mali, pomeranci su energični psi koji trebaju redovnu fizičku aktivnost za održavanje zdravlja i sprječavanje dosade. Dnevne šetnje, igre u dvorištu ili stanu, i trening poslušnosti pružaju potrebnu fizičku i mentalnu stimulaciju. Međutim, zbog njihove male veličine i osjetljivosti na ekstremne temperature, važno je prilagoditi intenzitet i trajanje aktivnosti. U vrućim danima, izbjegavajte šetnje tokom najtoplijeg dijela dana i uvijek nosite vodu. Zimi, razmislite o kupovini kaputa za psa ako živite u hladnijoj klimi.
Uprkos svojoj maloj veličini i slatkom izgledu, pomeranci su inteligentni psi koji trebaju dosljedan trening i ranu socijalizaciju kako bi izrasli u dobro prilagođene, poslušne ljubimce. Nažalost, mnogi vlasnici malih pasa zanemaruju trening, što može dovesti do problema u ponašanju kao što su pretjerano lajanje, agresivnost ili “sindrom malog psa” (kada mali pas razvije dominantno ili agresivno ponašanje zbog nedostatka granica).
Trening poslušnosti trebao bi početi čim dovedete štene kući. Koristite pozitivne metode treninga bazirane na nagradama, jer pomeranci dobro reaguju na pohvale, poslastice i igru. Budite dosljedni s pravilima i komandama, i izbjegavajte fizičko kažnjavanje, koje može dovesti do straha i agresije.
Osnovne komande koje bi svaki pomeranac trebao znati uključuju “sjedni”, “lezi”, “stoj”, “dođi” i “pusti”. Također je važno trenirati kontrolu lajanja, jer pomeranci mogu biti vrlo glasni. Trening kućne čistoće može biti izazovan s malim pasminama, pa budite strpljivi i dosljedni.
Socijalizacija je jednako važna kao i trening poslušnosti. Izložite svog pomeranca različitim ljudima, životinjama, okruženjima i situacijama dok je još mlad (između 3 i 14 sedmica starosti), kako bi izrastao u samopouzdanog, društvenog psa. Ovo uključuje upoznavanje s različitim tipovima ljudi (muškarci, žene, djeca, starije osobe), drugim psima različitih veličina, drugim životinjama, različitim površinama za hodanje, zvukovima, vozilima itd.
Razmislite o upisivanju šteneta u “puppy školu” ili kurs socijalizacije, gdje će učiti osnovne komande i socijalne vještine u kontroliranom okruženju. Ovo je također odlična prilika za vas da naučite kako efektivno komunicirati sa svojim psom i rješavati potencijalne probleme u ponašanju prije nego što postanu ukorijenjeni.
Odabir savršenog pomeranca je važna odluka koja zahtijeva temeljito razumijevanje karakteristika pasmine, vaših osobnih okolnosti i dugoročne odgovornosti vlasništva nad psom. Kroz ovaj članak, istražili smo mnoge aspekte koje treba uzeti u obzir prije donošenja odluke.
Pomeranci su mali, energični psi s velikim osobnostima. Oni su inteligentni, odani i često vrlo privrženi svojim vlasnicima. Međutim, njihova raskošna dlaka zahtijeva redovnu njegu, a njihova sklonost lajanju i ponekad tvrdoglava priroda mogu predstavljati izazove za neke vlasnike.
Vaš životni stil, uključujući količinu vremena koje možete posvetiti psu, vaše stambene uvjete i porodičnu situaciju, također su važni faktori u odluci je li pomeranac pravi izbor za vas. Ovi psi mogu se prilagoditi životu u stanu, ali trebaju redovnu fizičku aktivnost i mentalnu stimulaciju.
Vlasništvo nad psom je dugoročna predanost koja traje cijeli život psa, što za pomerance može biti 12-16 godina ili više. Tokom tog vremena, bit ćete odgovorni za sve aspekte dobrobiti vašeg psa, uključujući prehranu, zdravstvenu njegu, trening, vježbanje i emocionalnu dobrobit.
Finansijski aspekt vlasništva nad psom također je važan faktor. Osim početne cijene kupovine psa, trebate uzeti u obzir troškove hrane, opreme, redovne veterinarske njege, preventivnih tretmana protiv parazita, osiguranja za kućne ljubimce i potencijalnih hitnih veterinarskih troškova.
Također morate biti spremni prilagoditi svoj životni stil potrebama vašeg psa. Ovo može uključivati organizovanje brige za psa kada putujete, prilagođavanje vašeg rasporeda kako biste osigurali redovne šetnje i igru, i posvećivanje vremena treningu i socijalizaciji.
Uprkos odgovornostima i izazovima, vlasništvo nad pomerancem donosi mnoge nagrade i zadovoljstva. Ovi mali psi mogu donijeti neizmjernu radost, smijeh i ljubav u vaš život.
Pomeranci su poznati po svojoj odanosti i privrženosti svojim vlasnicima. Oni će vas dočekati s uzbuđenjem kada se vratite kući, ležati pored vas dok se odmarate i pružiti vam bezuvslovnu ljubav i društvo. Njihova živahna, razigrana priroda može unijeti energiju i zabavu u vaš svakodnevni život.
Mnogi vlasnici pomeranaca također uživaju u izazovu treninga i učestvovanja u psećim sportovima i aktivnostima. Uprkos svojoj maloj veličini, pomeranci mogu biti vrlo uspješni u poslušnosti, agilnosti i drugim psećim sportovima, pružajući vam priliku za zajedničke aktivnosti i jačanje veze s vašim psom.
Konačno, postoji posebno zadovoljstvo u pružanju dobrog doma i kvalitetnog života psu, gledajući ga kako raste, razvija se i cvjeta pod vašom brigom.
Bilo da tražite vernog zaštitnika, razigranog saputnika ili nežnog diva, imamo idealno štene koje upravo čeka na vas.